Meniu
Grįžti į naujienas

#BegikoInterviu ir Rosita: sportas, kuriam blogo oro nėra

Kas yra pergalė? Dažnas žmogus atsakytų, jog tai kito asmens nugalėjimas, tačiau, jeigu paklaustume bėgikų atsakymas pasikeistų žaibiškai. Savanoriškos bėgikų – mėgėjų grupės „Prasibėgam? Prasibėgam!“ narės Rositos Karalaitienės akimis pergalė yra laimėjimas prieš vakarykštį save.

rosita 2

Trumpai papasakok apie save iš šiek tiek kitos, ne bėgikės pusės, papasakok apie šeimą. Iš kur esi kilusi, ką veiki gyvenime?

Gimiau ir užaugau Alytuje, Kaune baigiau inžinerinės ekonomikos studijas, jau 15 metų dirbu UAB „Stora Enso Lietuva“ finansų kontroliere.

Turiu du nuostabius vaikus. Sūnus baigė universitetą Vilniuje, dirba logistikos įmonėje. Jis taip pat mėgsta bėgimą, todėl grįžęs į Alytų nepraleidžia progos prasibėgti su manimi. Kartu su juo bėgome ir Kalėdiniame Alytaus bėgime, kur jį sužavėjo „Prasibėgam? Prasibėgam!“ grupės narių šaunumas ir puikus renginio organizavimas.

Dukra šiemet baigs mokslus vienoje Alytaus gimnazijų. Jos didžiausias pomėgis – žirgai. Prieš dvejus metus kartu bėgome naktiniame moterų bėgime Vilniuje. Nors ji jau ketverius metus jodinėja, tačiau mokslai užima daug laiko, todėl sporto kartu su mama jai tenka atsisakyti ir reikia rinktis tik vieną hobį – žirgus.

Kaip tavo gyvenime atsirado sportas? Kokios sporto šakos artimiausios? Kaip ir kodėl pradėjai bėgioti?

Bėgioti pradėjau tik prieš dvejus metus, o iki tol didžiausia mano sportinė aistra buvo kalnų slidinėjimas. Dėl šio malonumo galvą esu pametusi jau 12 metų ir kasmet bent kartą ištrūkstu į kalnus paslidinėti.

Labai mėgstu ir dviračių sportą, tad prieš keletą metų 5-6 kartus per savaitę numindavau po 25-30 kilometrų.

Kai važiuoti dviračiu pasidarė per šalta, o sniego vis dar nebuvo, pajutau, jog man trūksta sporto. Tada ir gimė mintis išbandyti bėgimą, kuriam blogo oro niekada nėra. (Šypsosi.)

20170326 100827 2

Kaip dažnai sportuoji?

Dabar bėgioju 3-4 kartus, per savaitę nubėgo 40-45 kilometrus, kartais kiek daugiau.

Nuo kokių atstumų pradėjai? Iš kur sėmeisi motyvacijos toliau bėgioti?

Pradėjau nuo 3-4 kilometrų distancijos vieną ar pora kartų per savaitę. Tuo metu man tai atrodė labai įspūdingi atstumai. 10 nubėgtų kilometrų atrodė kaip tolima ir sunkiai įgyvendinama svajonė, o apie pusmaratonį net nedrįsau pasvajoti. Bet labai norint ir tikslingai dirbant visos svajonės išsipildo – paskutinį balandžio sekmadienį Birštone nubėgau savo pirmąjį oficialųjį pusmaratonį (21 km – K.G.).

Pačiu geriausiu pavyzdžių bei neišsenkančiu įkvėpimo šaltiniu man tapo kiti bėgikai, turintys didelę patirtį bei galintys patarti, kaip, kiek ir kada bėgti, kaip maitintis, kokių klaidų išvengti.

Ar kada teko skaičiuoti visus nubėgtus kilometrus? Kokių technologijų pagalba fiksuoji savo bėgimo rezultatus?

Iš pradžių fiksuoti nubėgtą atstumą ar greitį nebuvo svarbu, mat poreikis bėgti daugiau ir greičiau atsirado tik vėliau. Iš pradžių naudojau „Runtastic“ programėlę savo išmaniajame telefone, po kelių mėnesių perėjau prie „Endomondo“ programėlės, nes „Endomondo“ arba „Runkeeper“ programėlių parodymus fiksavo įmonės, kurioje dirbu, 4 mėnesius vykusio sportinio iššūkio organizatoriai.

Kaip spėji suderinti darbus ir sportą? Kaip atrodo įprastinė tavo diena?

Jeigu norite rasti laiko sportui, tai ir rasite! Keliuosi šiek tiek po šešių ryte, dirbu nuo 8 val. Po darbo surasti vieną ar dvi valandas bėgimui nėra sunku, tik reikia apsispręsti, kad yra svarbiau: bėgimas ar kitokia veikla.

20170404 213542 015 01

Kokiose bėgimo varžybose esi dalyvavusi? Gal jų metu nutiko kažkas įsimintino?

Du kartus bėgau naktiniame moterų bėgime Vilniuje, 10 kilometrų distancijas Vilniaus bei Kauno maratonų bėgimuose, taip pat Kalėdiniuose Kauno, Vilniaus ir Alytaus bėgimuose bei pirmajame savo pusmaratonyje Birštone.

Visi bėgimai įsimintini: vieni daugiau, kiti – mažiau. Niekad nepamiršiu bėgimo Vilniuje... Tądien buvo labai karšta, bėgdama galvojau, kam man šito reikia? Sakiau sau, kad daugiau niekada neapsiausiu bėgimo bateliais, tačiau vos kirtusi finišo liniją paklausiau sūnaus: „Gal registruojamės Kauno bėgimui po trijų savaičių?“. (Juokiasi.)

Gal turi mėgstamiausią bėgimo maršrutą? Gal turi su sportu susijusių tradicijų?

Labiausiai mėgstu bėgti aplink Dailidės ežerėlius, per Baltosios rožės bei Tūkstantmečio tiltus. Manau, kad nuo šiol kasmet bėgsiu Kalėdinius bėgimus, kurie būna neapsakomai smagūs. Tai bus mažytė mano tradicija. (Šypsosi.)

Teko girdėti, jog labai mėgsti keliauti. Ar kelionių metu sportas nelieka pamirštas? Ką renkiesi mieliau: poilsines keliones ar aktyvų poilsį?

Tiesiog dievinu keliones! Šią aistrą, tikriausiai, paveldėjau iš mamos, kuri su bendraminčių kompanija yra aplankiusi daugybę šalių. Jau nebepamenu, kada rinkausi kelionę pagulėjimui ant smėlio, tokią ramybę, galiu ištverti ne ilgiau kaip porą dienų. Visada ieškau galimybės judėti, nesvarbu, tai nardymas ar važinėjimas dviračiu, nusileidimas kalnų upe ar paprasčiausias bėgiojimas! Lagaminą pradedu krautis būtent nuo to, jog įsidedu bėgimo batelius. (Juokiasi.)

15965890 1602951623064922 2120987498039352524 n

Ką valgo bėgikai/sportininkai? Ar pradedant sportuoti teko atsisakyti tam tikrų patiekalų, maisto produktų, laikytis dietos?

Sportininke savęs vadinti dar nedrįstu, mieliau vadinu pradedančiąja bėgike. Mėgėjiškas sportas man nėra svetimas jau seniai, tad mitybos įpročiai labai stipriai nesikeitė. Dabar negeriu saldžių bei gazuotų gėrimų, atsisakau riebaus ar sunkiai virškinamo maisto. Paprastas vanduo, žalioji arbata, vaisiai bei daržovės, įvairių grūdų košės pusryčiams, vištiena ir kalakutiena yra tai, kas man tinka ir patinka. Tiesa, vis dar negaliu atsisakyti kavos ir deserto, nors ir suprantu, kad didelės naudos iš to nebus, tik vienas kitas papildomai nubėgtas kilometras. (Juokiasi.)

Sportui tinkama apranga yra itin svarbi. Pasidalink savo įžvalgomis apie bėgimo aprangą bei sportinius batelius.

Sportiniai bateliai yra bene svarbiausias bėgimo elementas, mat nuo jų priklauso ne tik bėgimo kokybė, bet ir sveikata. Pasirinkus netinkamą avalynę pradėsite skųstis kojų ar nugaros skausmais, jūsų bėgimą lydės traumos. Renkantis ją svarbu žinoti, kokia danga bėgsite, rinksitės asfaltą ar miško takelius, kokia yra tavo pėda. Esant galimybei, pravartu pasidaryti pėdos tyrimą arba pasikonsultuoti su šią sritį išmanančiais žmonėmis.

Apranga taip pat labai svarbi. Turbūt dažniausia pradedančiųjų klaida yra per šilta apranga, tai esu patyrusi ir savu kailiu. Audiniai turi būti pralaidūs orui, kvėpuojantys, jokiu būdų ne medvilniniai, nes jie prakaitą sugeria, bet jo neišgarina. Šaltesniu periodu dėvimi drabužiai turi sulaikyti vėją, ypač gerai turėti kepurę bei plonas pirštines.

Geriau apsirengti vėsiau, negu per šiltai. Jeigu bėgant pirmus 2-3 kilometrus yra vėsu, vadinasi apsirengėte teisingai.

20170326 104936 01

Ką patartum pradedantiesiems bėgikams?

Žinokite, ką norite pasiekti bėgimu: sustiprėti fiziškai, atsipalaiduoti po dienos darbų ar įsitikinti, ką sugebate. Turėkite kantrybės, nes tik nuoseklumas ir atkaklumas duoda vaisių. Nesistenkite varžytis su tais, kurie bėgioja jau daugybę metų. Jūsų didžiausias konkurentas esate jūs pats, toks koks buvote prieš mėnesį, pusmetį ar metus. Laimėti prieš vakarykštį save – tai yra tikroji pergalė. Linkiu pažinti bėgimo džiaugsmą!

 

Kalbėjosi Kotryna Grušauskaitė

Komentarai

2018-02-05 14:07:35 - Rima
Ilgą laiką bėgiojau su netinkama avalyne. Dėl to paaštrėjo problemos susijusios su pėdos deformacija - iššokusiu kauliuku. Dabar turiu nešioti <a href="http://e-itvarai.lt/gydomoji-linija/kojos-kauliuko-itvarai" alt="kojos kauliuko itvaras">kojos kauliuko įtvaras</a>
, kad dar blogiau nepasidarytų.